Energie pro můj byznys

O čem vlastně je příběh úspěšného podnikatele? Spousta lidí začne podnikat, ale jejich záměr nedopadne tak, jak si sami přestavovali. Důvody špatných konců mohou být různé. Více, či méně pravdivé. To nás dovádí k otázce, jaké jsou ty správné ingredience pro úspěšné podnikání. Často se říká, že je to o originálním nápadu nebo o nalezení mezery na trhu. Co když je to ale celé jinak?

Již několik (desítek) let se pohybujeme v českém podnikatelském prostředí. Kromě spousty kontaktů nám toto prostředí také nabízí velké množství informací. Některé jsou užitečné, některé méně. Podíváme-li se na to s odstupem, je zajímavé hledat společné jmenovatele podnikatelů. Obzvláště těch, kteří jsou úspěšní. Mezi tyto společné jmenovatele patří:

  1. pokora a skromnost
  2. pocit, že stále neumím a nedělám dost
  3. touha zkoušet nové věci
  4. obrovské množství energie, investované do vlastního podnikání každý den

Zastavme se na chvíli u posledního bodu. Energie, kterou do našeho podnikání investujeme je tím, co neustále posouvá věci kupředu. Většina podnikatelů v rámci setkání se svými kouči a mentory volá právě po tom, aby i jejich spolupracovníci, kolegové a zaměstnanci měli stejné nadšení a stejnou energii. Aby nenechávali věci být, přistupovali k nim proaktivně a snažili se, navzdory překážkám, najít řešení. Sami vědí, že na všechno je odpověď a vše má nějaké řešení. Otázkou je jen, kolik energie do toho investují. To je také ten zásadní rozdíl mezi majitelem firmy a jejím zaměstnancem – množství investované energie.

Současná doba před nás klade další, nové překážky. Nepředvídatelnost situace, neustálé změny, omezení v podnikání i pohybu. To vše na nás působí jako brzdy, které se snaží zpomalit náš pohyb kupředu. Pokud se sami rozhodneme bránit se, budeme jen vyvíjet sílu na to, abychom udrželi stávající. Ale na tom ještě nikdy nikdo žádný podnik nevybudoval. Naším úkolem je naopak přijít s tou správnou dávkou nadšení a „šťávy“ v okamžiku, kdy už ostatní nemohou.

Buďte to právě vy, kdo nyní vezme věci zpět do svých rukou. Navzdory negativismu a nejistým vyhlídkám v sobě znovu zapalte ten oheň, který jste měli na začátku. Protože právě to nadšení, právě ta energie, se kterou jste do svého byznysu vstupovali, vám pomůže i v těchto chvílích. Všechny nesnáze časem zmizí a překážky budou překonány. A vy z tohoto boje můžete vyjít ještě silnější. Vzpomeňte si na to, jaké to bylo v prvních měsících a letech vašeho podnikání a dovolte nadšení ve vás, aby prostoupilo vším, co nyní děláte. Bude se Vám lépe dýchat a uvidíte světlo, které na nás jistě na konci tohoto nejistého, mlžného období čeká.

Sdílejte článek s přáteli
Facebook
Twitter
LinkedIn
Chcete dostávat zajímavé informace z Expertního boardu?
Stačí se přihlásit k odběru!

Kliknutím na tlačítko Přihlásit se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zažijte Expertní board
Mohlo by se vám líbit
To byl poslední článek