Detail případové studie

Jak vnímá situaci energetiky v poslední době Michal Šváb ze společnosti Enaco?

Michal Šváb: Energetika změnila pravidla hry

Jak vnímáte situaci ohledně energetiky v poslední době?

Je vidět výrazný pohyb na trhu. Na Enaco se obrací majitelé firem a podnikatelé, kteří s námi historicky nemluvili. Necítili potřebu – a to se za posledních pár týdnů změnilo. Nepropadají jen skepsi, ale hledají řešení a někoho, kdo se vyzná. Informací totiž běhá v kuloárech mnoho a oni potřebují průvodce, který nehájí své skryté zájmy. V energetice se dramaticky proměnila pravidla hry – daleko více do ní teď vstupuje ideologie a politika. A lidé se v tom chtějí vyznat a hlavně potřebují vědět, jaké možnosti mají do budoucna. Jejich firmy potřebují k výrobě energii a jejich stoupající cena dělá výrobky hůře prodejnými a nahrává konkurenci z východu.

Kdo je nejvíce v ohrožení?

Zejména větší společností, které potřebují energii pro výrobu. Tam už dnes vidíme markantní potíže. Fatální problémy mají třeba společnosti, které vyrábějí hnojiva, ohrožené jsou sklárny, keramická výroba, velkosklady, dopravci, cihelny – tam ceny plynu způsobily, že jsou jejich výrobky takřka neprodejné. Tato situace ale ohrožuje i další sektory. Například kraje – změny cen energií znamenají, že zaplatí za energie až 2,5x vyšší cenu než vloni. A to je problém. Rozsah celého problému ještě vůbec neumíme dohlédnout. A nižší teplota v našich obývácích to opravdu nevyřeší.

V čem konkrétně ENACO může pomoci? 

Nejdřív si s klientem sedneme a detailně se seznámíme s celou situací. Co dělají, kolik energie spotřebují, jaké mají smlouvy s dodavateli, jaké obchodní a výrobní cíle před nimi leží. Tahle data analyzujeme a hledáme optimální řešení.

Můžete uvést příklad výstupu, který klient dostane?

Klientovi třeba navrhneme, jak může nahradit energetickou závislost soběstačností, jak změnit strukturu nákupu elektřiny, díky které získá dobrou cenu na dlouhou dobu a bude chráněný před jakýmikoliv skoky, které ohrožují cash flow firmy. Umíme připravit podklady k dotacím i na financování pro banky, kde spolupracujeme při jednáních. Samozřejmostí jsou i právní služby. Jde o to být aktivní, podívat se na kapitálové výdaje a hledat možnosti, co můžu ve firmě dělat jinak nebo nově.


Staňte se certifikovaným partnerem

Zařaďte se mezi elitu byznysu a navažte spolupráci s klienty, kteří jsou na stejné úrovni jako vy.